Soğuk Lipoliz uygulaması esnasında yağ dokusunun yoğun olduğu bölge lokal olarak dondurulur. Bu da çeşitli tıbbi mekanizmalar ile (soğuk panniculitis ve adipocyte apoptosis)  uygulanan bölgede  ki yağ hücrelerinin ölümüne neden olur. Başlıkların her ikisinde de olan vakum sistemi ile dokunun vakumlanarak o bölgede ki kan akışının arttırılması amaçlanır. Bu sırada da ‘dondurucu’ etki ile bölgede değişim başlar. Lipolize uğrayan yağ hücreleri ise lenf dolaşımı ile doğal olarak 2 ay içinde vücuttan atılır. Sağlıklı ve düşük kalorili bir beslenme şekli tercih edilirse ve yaşamınıza biraz daha hareket ve egzersiz katarsanız sonuçların kalıcı olmasını mümkün kılarsınız.

1.Adipocytes (yağ hücresi) yapısı itibarı ile soğuğa kas, sinir ve ciltten daha fazla duyarlıdır. Belli bir derece de yağı, çevresindeki dokulara zarar vermeden dondurmak mümkündür.
2.Kontrollü olarak yağ hücrelerinin ölümünü sağlamak, kontrollü soğutma ile mümkündür.

Soğuk lipoliz tedavisi vücudun göbek, yan bölge, sezaryen doğum sonrasında oluşan alt karın, sırt, basen, bacak gibi bölgelerinde oluşan yağ birikimlerinin  kalıcı olarak azalmasını sağlayan tedavidir. Her yaştan erkek ve kadınlara uygulanabilen, özellikle yoğun tempolu iş ve özel yaşamlarından ödün vermek istemeyen kişilerin tercih ettiği ağrısız, acısız  işlemdir.

Soğuk lipoliz her bölgeye uygulanabilmekle birlikte daha ziyade bölgesel yağların bulunduğu;
– Karın,
– Kalça,
– Bel,
– Bacak,
– Sırt,
– Kollarda uygulanmaktadır.
Birden çok bölge de kilo problemi var ise 2 ya da 6 seanslık uygulamalar gerekebilir. Seans aralıkları 4-8 haftadır. Kaç seansa ihtiyacınız olduğuna doktorunuz vücudunuzun yağ depoladığı alana bakarak ya da kaç bölgede bu uygulamaya ihtiyacınız olduğunu belirleyerek karar verecektir.

Uygulanan bölgedeki tüm yağ hücreleri belli derecedeki soğuğa aynı tepkiyi vererek kristalize olurlar. Böylece uygulama yapılan bölgedeki tüm yağ hücreleri apopitoza uğrayacağı için vücut siluetinde düzenli ve orantılı bir incelme görülür. Bu sayede vücudun belli bölgelerinde çökmeler olmaz.

Doktorunuzun önermediği durumlarda ve soğuk allerjisi olanlara uygulanmaz.