Lenf drenaj (Pressoterapi) nedir? Kullanım alanları nelerdir?
Lenf drenajı yöntemi, lenf sisteminde oluşmuş tıkanıkları bloke etmeyi amaçlayan bir sistemdir. Lenf drenajı metodu ile lenf sıvısının serbest akışı sağlanmaktadır. Uygun diyet ve egzersiz programı ile oluşan ağırlık kaybı sonrasında vücudu sıkılaştırmakta ve vücutta biriken sıvı ve toksinlerin atılmasında etkilidir. Lenfatik drenaj yöntemi ile lenf sıvısının temizlenmesini ve akımının hızlanmasını sağlamak mümkündür. Bu yöntemin, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve enfeksiyonlara karşı da direnç sağladığı düşünülmektedir.

Pressoterapi, vücuttaki lenf noktalarından başlayarak yapmış olduğu basınçlı uyarılarla ayak tabanından göğüs altına kadar uygulanan bir basınç terapisidir. Vücuttaki lenfatik ve venöz dolaşımı hızlandırarak damarlar arasında biriken sıvıyı drene eder. Çeşitli hastalıklar sebebiyle oluşan ödemin tedavisinde kullanılır.

Selülitlerin en belirgin sebebi dolaşım bozukluğudur. Basınç masajı ile dolaşım bozukluğu giderilerek dokular arasında biriken sıvı drene edilir. Özellikle liposuction gibi cerrahi operasyonlar sonrası, oluşan hematom ve ödemlerin tedavisinde de uygulanmaktadır.

Kullanım alanları:

* Gevşemiş kas dokusu ve vücut sarkıklıklarının toparlanmasında

* Hamilelik sonrası oluşan varis, ödem (su toplanması) ve sarkıklıklarda

* Kilo probleminde

* Selülit probleminde

* Pasif jimnastik

* Lenf akımının düzenlenmesinde

Ayak uçlarından bele kadar uygulanan yoğun masaj tekniği sayesinde kan dolaşımını hızlandırır ve vücutta tutulan sıvı ve toksinlerin idrar ile atılmasını sağlar.

Lenf drenajı uzman kadro ve uygun aletler ile uygulandığında herhangi bir yan etkisi yoktur. Kişinin tansiyonunun yüksek olduğu durumlarda uygulanmamalıdır.Lenf drenaj seansları yaklaşık 20–30 dakika sürmektedir Haftada 2–3 kez uygulanması önerilmektedir. Yaklaşık 10 seans sonunda vücutta oluşan değişiklikler fark edilebilir. Derinlemesine masaj yapan lenf drenajı zahmetsiz, acısız ve keyifli bir uygulamadır. Oluşan değişikliğin devamlılığı için, seanslara ayda bir devam edilmesi önerilmektedir.