Kliniğimizde Amerikan Yapımı Epi care Duo marka Nd Yag- Aleksandriate lazer kombinasyonu kullanılmaktadır.
Alexandriate lazer temel özellikleri :
 1. Etkinliği : Alexandriate lazer tıbbi olarak çok güçlü ve gerçek bir lazer ışığı üretir (755nm dalga boyu) ve kıl folüküllerini kalıcı olarak tahrip eder.
 2. Atışları güçlü olduğu için mutlaka doktor kontrolünde ve denetiminde yapılması gereken bir lazer türüdür.
 3. İşlem sonrası kılların yüzeyden anında yok edilmesi ve tüysüz bir cilt ortaya çıkması görsel ve kozmetik bir avantajdır
 4. Epilasyon seansı sonrasın uzun süren bir tüysüzlük periodu vardır.
 5. Epilasyon sırasında yüksek fanlı cilt soğutma sistemi ile işlem sırasında hissedilen acı çok azaltılmıştır.
 6. Çift bilgisayarlı sistem olduğu için oldukça hızlıdır.
 7. Tek seferde geniş alanlara güvenle uygulanabilir.
 8. Uzun zamandır kullanılan ve etkinliğini bilimsel çalışmalar ile ispatlamış bir lazerdir.

LAZER EPİLASYONA BAŞLAMADAN DİKKAT EDİLECEKLER.

 • Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır. Cilt tonunuz merkezimizde Digital Spektrofotometre ile ölçülerek doz ayarlaması yapılacaktır. 
 • Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 20 gün içinde kökten alma işlemi (ağda, cımbız, epilatör) yapılmamış olmalıdır.
 • Uzayan kıllar seanstan en son 3 gün öncesine kadar vücutta jilet veya makas ile, yüz bölgesinde makas ile kısaltılabilir, kısaltma yapmadan gelmenizi tercih ediyoruz.
 • Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır.
 • Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinoik asit, glikolik asit gibi) 15 gün önce bırakılmış olmalıdır.
 • Lazer uygulaması yapılırken cilt üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.
 • Hamileliğin ilk 3 ayında, son 6 ayda Roaccutane kullananlarda, sedef veya deri rengini koyulaştıran hastalığı olanlarda lazer epilasyon uygulanmaz.

LAZER EPİLASYON UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLECEKLER.

 • Lazer uygulamasından 2 gün sonraya kadar güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz bölgesi için) yüksek koruma (SPF 30) faktörlü kremler kullanılmalıdır.
 • Seans aralarında güneşlenerek yada solaryum ile bronzlaşmış olmak bir sonraki seans zamanı geldiğinde ten renginiz normal tonuna yaklaşmamış ise uygulama yapılamamasına neden olacaktır. Seansınız ten renginiz normale yaklaşana denk ertelenecektir.
 • Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir.
 • Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşursa da genelde tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçecektir.Aksi durumda mutlaka doktorunuzla temasa geçilmesi önerilir.
 • Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.
 • Seans aralıkları yüz bölgesi için 4 hafta, vücut bölgeleri için 8 haftadır.
 • Ortalama seans sayısı vücut bölgeleri için 4-6 seans, yüz bölgeleri için 6-1 2 seanstır. Bu sayı cilt ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir.
 • Kıl yoğunluğu her seansta ortalama %15-20 kalıcı olarak azalmaktadır, bariz farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz. Seanslarınıza düzenli devam ederseniz ilk seanstan sonra kıl sorunu yaşamayabilirsiniz.
 • LAZER IŞINI NASIL KIL FOLÜLÜLLERİNİ  YOK EDER ?

  Lazerin epilasyon yapma mekanizması: Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıldaki melanin pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır. İlk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamazsınız. Kullandığımız cihaz cildinize dokunmadan, 2-3 cm. uzaktan atış yapacağından hiçbir hijyen kaygınız olmayacaktır. Cihazımız saniyede 2 atış yapmakta olup, her atışta 1,5 cm. çapında bir cilt alanı etkilenmekte, bu nedenle işlem çok kısa sürmektedir.

 • NEDEN BİRDEN FAZLA EPİLASYON SEANSI GEREKİR ?

  Vücudumuzdaki kılların oluşma, gelişme ve dökülme gibi farklı yaşam evreleri vardır. Aynı bölgede farklı evredeki kıllar bir arada bulunmaktadır. Kılın lazere en duyarlı olduğu evreyi bulmak için lazer uygulaması belli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Seans sayısı kişiden kişiye ve aynı kişide farklı bölgelerde değişmekle birlikte ortalama 4-12 seans sorunu çözümlemeye yeterlidir, ilk seansla birlikte kıl sorununuz ortadan kalkmaya başlar.

 • LAZER EPİLASYON GÜVENLİ MİDİR.?

  Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son 30-40 yıldır gelişerek bir çok alanda (göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyondur. Doğru vakada doğru doz seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazerin epilasyon amaçlı kullanımında kanserojen etki yoktur, kimyasal bir madde veya radyasyon etkisi olmaz. Merkezimizde kullanılan FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) onaylı cihazlar ABD ‘den İngiltere’ye, Avustralya’ya kadar birçok gelişmiş ülkede kullanılmaktadır.

 • LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANABİLİR?

  Mükemmel sonuçlar beyaz tenli ve koyu renkte kıla sahip kişilerde alınmaktadır. Ancak cildin ve kılın rengine bağlı olarak gerekli doz ve süre ayarlamaları yapılarak aynı sonuçlar elde edilmektedir. Yine de renksiz kıla ve siyah tenli kişilere lazer epilasyon uygulanmamaktadır. Lazer epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkte kıla sahip herkese uygulanabilir.

 • LAZER EPİLASYON HANGİ BÖLGELERE UYGULANABİLİR ?

  Kaş ve göz arası haricinde gözleri özel koruma gözlükleri ile koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir. Seans araları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücudun diğer bölgeleri için 8-10 hafta arasında değişir.

 • LAZER EPİLASYON SEANSI NE KADAR SÜRER ?

  Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber, çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazımız ile yüz 3-4 dakikada, bıyık 1-2 dakikada, bacaklar veya erkek sırtı gibi büyük bölgeler ise 30 dakika gibi kısa sürelerde tedavi edilir

 • TEDAVİ SIRASINDA ACI HİSSEDİLİR Mİ?

  Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 1 – 2 saat önce acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek hiç acısız işlem yapmak mümkündür. Cihazımızdaki soğutma sistemi çoğu kişi için yeterli olmaktadır.

 • KILLANMA SORUNU HORMONAL BİR HASTALIKTAN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR  KONTROL ETTİRDİNİZ Mİ?

  Nadiren de olsa (% 2- 3) bazı kişilerde kıl sorunu hormonsal nedenlere bağlı olabilmektedir. Tahlil sonuçlarına göre Dermatoloji UzmanI veya Jinekoloji Uzmanı tarafından değerlendirilerek gerekiyor ise tedaviniz lazer epilasyon ile eş zamanlı olarak hormon tedavisi başlatılır.

 • LAZER EPİLASYON SONRASI İZ KALIR MI ?

  Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde tamamen sona ermesi gerekmektedir. Ancak aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verilen ciltlerde Lazer Epilasyon sonrası hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. AyrıcaLazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.Yanık oluştuğunda kalıcı iz kalmaması için mutlaka bu süreci doktorunuzun yönetmesini istemelisiniz.mayraestetik-lazerepilasyon

 • LAZER EPİLASYON KONUSUNDA BAZI YANLIŞ BİLİNENLER
1. Koltuk altlarına uygulanan lazer epilasyon meme kanseri oluşumunu tetikler mi?
Lazer epilasyonun meme kanserine yol açabileceğine ilişkin herhangi bir bilimsel çalışma bulunmuyor. Lazer epilasyonda kullanılan ışın tıpkı günlük yaşamda bizi çevreleyen ultraviyole ışınları ya da enerji hatları, cep telefonları ve pek çok elektrikli ev ürünlerinin yaydıkları gibi noniyonize ışın yayıyor.
 
2. Genital bölgeye lazer uygulanması kısırlığa yol açar mı?
Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabiliyor, daha derine inemiyor ve iç organlara ulaşamıyor. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca veriyor. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterde. Tüm bu sebeplerle lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değil ve kısırlık yaptığına dair bir bilimsel bir veri de bulunmuyor.
3. Lazer epilasyon seansları süresince önerilen tıraş yöntemi kılların daha kalın, siyah ve hızlı çıkmasına yol açar mı? 
Lazer epilasyon uygulamasına başlayanların işlemden bir kaç hafta öncesi ağda benzeri, kılları kök kısmından uzaklaştıran yöntemlerden kaçınmaları, bunun yerine tıraşlamaları öneriliyor. Bunun sebebi lazer ışınlarının etkili bir şekilde kılın kök kısmının kıl üretemez hale getirebilmesi için büyüme evresinde kıl mevcudiyetine ihtiyaç olmasıdır. Ayrıca lazer epilasyon seansları devam ettiği sürece kılların ağda benzeri yöntemler yerine tıraşla alınması gerekir. Ancak halk arasında “tıraşın tüylerin daha kalın, daha koyu ve daha hızlı çıkmasına yol açacağı” endişesi yaygındır. Oysaki bu doğru değildir. Halk arasında bu efsanenin yayılmasına sebep olan faktör tıraşlanmadan, doğal olarak büyüyen kılın uç kısmının daha ince ve güneşe maruziyetle daha açık renkli olmasıdır. Ancak kıl tıraşlandığında daha kalın olan orta kısmı künt ve belirgin görünür, bu da sanki kıl kalınlaşmış koyulaşmış yanılgısını yaratır. 
4. Lazer epilasyon tedavi amaçlı kullanılır mı?
Evet bazı durumlarda lazer epilasyon tedavi amaçlı da kullanılır. Bu durumlar: 
• Batıklarda lazer epilasyon:
Lazer epilasyon, özellikle erkeklerde sakal bölgesi ve boyunda, kadınlarda ise bikini bölgesi ve bacaklarda oluşan batıklarda oldukça etkilidir. Bu bölgelerde iltihaplanmaya ve ağrılı kabarıklıklara sebep olan batık kılların kök kısımlarına ulaşan lazer ışını problemi tedavi eder.
• Pilonidal sinüs (kıl dönmesi):
Kuyruk sokumu bölgesinde ağrılı iltihaplanma ile kendini gösteren bu sorunun tekrarlamasının önlenmesinde de kılların lazer epilasyon ile tedavi edilebildiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. 
5. Lazer epilasyonda dikkat edilmesi gereken ancak pek dikkat edilmeyen noktalar nelerdir?
Kalıcı makyaj ve dövmesi olanların dövme bölgelerinde lazer epilasyondan kaçınmaları gerekir. Bunun sebebi ise, dövmelerde kullanılan demir ve titanium dioksidin lazer ışınları ile reaksiyona girmesi ve dövmenin renginde bozulmaların meydana gelebilmesidir.