İlk yaşlanma belirtileri insanların yüzünde meydana gelmektedir. Zaman içerisinde yüzümüzde ve vücudumuzda sarkmalar, kaymalar ve kırışıklıklar oluşmaktadır. Özelikle baş buyun kısmında görülmektedir. Bunu en belirgin sebebi ise yüzdeki hacmin, kollajenin azalması ve yer çekimi etkisi vardır.Vücudun her bölgesine sorunsuzca uygulanabilen bir tekniktir. Lifiting etkisi bir yandan uygulanan iğneler tarafından, diğer yandan vücudun iplere reaksiyonu olarak hayata geçirdiği aksiyon mekanizması tarafından sağlanır. Bu işlem sırasında vücut tarafından algılanır ve vücut biyolojik fibroplast, kollajen ve elastin üretir. Bu işlem sırasında lifting etkisi iki katına çıkıyor.

Örümcek ağı olarak bilinen “Thread Lift” tekniği nedir ve nasıl uygulanır?

Ameliyatsız cilt germe olarak adlandırılan “Thread lift” tekniği; çok ince iğneler içine yerleştirilmiş PDO (polidioksanon) iplerin cilt içine uygulanması işlemidir. Bu ipler; sarkan ve gevşeyen deride azalmış olan liflerin (kollajen ve elastin) yerini alır. Kollajenin yeniden sentezlenmesine yol açar cilt altında. Cilt altı kadar cilt yüzeyinde de düzgün renk tonu oluşumuna katkı sağlar. Genişlemiş gözeneklerin ortadan kalkmasını sağlar. Tek seansta kesmeden, dikmeden ve cildi zorlamadan, kolayca uygulanan bu yöntem; sarkma ve kırışıklığı gidererek cildin yeniden yapılanmasına yardımcı olur. Böylece cilt, elastikiyet ve gençlik kazanır. Yüz hatları, istendiği gibi belirginleşir. Alın çizgileri, kaşlar, kaz ayakları, gülme çizgileri, gözaltı torbaları, sarkmış çene, gıdı ve boyun olmak üzere kol, göğüs, kalça ve bacaklara uygulanmaktadır. Ayrıca doğum sonrası karın bölgesinde meydana gelen sarkmalara karşı da uygulanabilmektedir.

Örümcek ağı tekniği, aynı amaca yönelik diğer uygulamalarla kıyaslandığında ortaya koyduğu avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Diğer uygulamalara göre daha uzun süreli kalıcıdır. Ciddi bir yan etkisi ya da komplikasyonu yoktur. Yeter ki doğru hastaya doğru teknikle uygun bir biçimde yapılsın. Yaş sınırlaması yoktur ve her yaşta ve her cilt tipinde uygulanabilir.

Kalıcılığı 2 ila 3 yıldır. Uygulanan bölgede mikro kan dolaşımı artarak tamir mekanizmaları harekete geçer ve ciltte kollajen üretimi uyarılır.

Medikal iplerin ince uçlu iğneler vasıtasıyla cilt alt dokusuna tıpkı örümcek ağı gibi işlenmesinden sonra cilt dokusunun uygulamaya verdiği reaksiyon ne şekildedir?

Örümcek ağı adı verilmesine neden olan özelliği aynı anda onlarca ipin, ince ince birbirine işlenerek cilt altında özel bir ağ meydana getirmesidir. İşte bu ağ sayesinde cilt daha sıkı ve diri görünmektedir. Ve 2-3 yıl kalıcılıkla cilt gerginleşmekte ve gençleşmektedir.

PDO (polidioksanon) ipler vücut içerisinde kendiliğinden erime süreci içerisinde iken sentetik yapısı nedeniyle emilimde vücuda verdiği herhangi bir zarar var mıdır?

Hayır. Hiçbir zararı yoktur. İpler, vucudun doğal savunma sistemi içinde tamamen erimektedir. Kalıcı bir sekel bırakmamaktadır. Esasen bu ip, aslında yıllardır tıp dünyasında kullanılmaktadır. Örneğin sezaryan ameliyatlarının iç dikişleri de bu malzeme ile aynıdır.

Kalıcılığı 2 ila 3 yıl olan bu teknik aynı kişi üzerinde kaç kez uygulanabilir, bir uygulama üst sınırı var mıdır?

2-3 yılda bir istenildiği kadar uygulanabilir. Esasen iplerin vücutta deri altında kalıcı hiçbir etkisi yoktur.

Örümcek ağı tekniği vücudun hangi bölgelerine uygulanabilir ve cilt dokusu üzerindeki etkileri nelerdir?

Yüz bölgesi dışında, kol, bacak sarkmaları, göbek çevresi, basen bölgesi, kalça bölgesi ve meme bölgelerine de uygulanabilmektedir.

Farklı cilt türleri, farklı yaşlar, değişik beslenme alışkanlıkları ve hayat tarzlarının farklılığı gibi faktörler göz önüne alındığında tekniğin etki mekanizmasını olumsuz yönde etkileyen unsurlar var mıdır ve eğer varsa nelerdir? 

İp ile yüz germe yöntemi, saydığınız bu farklı özelliklerden pek etkilenmez. Belki cildi alerjik olanları ayırabiliriz çünkü neticede bu işlem, bu maddeye karşı alerjisi olan birinde alerji yapabilir. Yaş konusuna gelince, hasta ne kadar genç ise, işlem o kadar verimli olur.

Örümcek ağı tekniği kimlere fayda sağlar ve uygulama ret kriterleri var mıdır? 

Cildinde sarkma, gevşeme olan, yer çekimine ve yıllara yenik düşmüş, kadın, erkek fark etmez herkese uygulanabilir. İdeal yaşı 35 yaş üzeridir. Ancak çok yaşlı ve elastikiyetini fazlasıyla kaybetmiş hastalarda verim almak güç olduğundan bu hastalara uygulamamak daha mantıklı olacaktır.

Uygulama sonrası komplikasyon ihtimali ne düzeydedir ve uygulamanın yan etkileri var mıdır?

Bu teknik, iyileşme süreci gerektirmediği için uygulamadan hemen sonra günlük yaşama dönülmektedir. Uygulama sonrası az da olsa şişlik, morluk, kızarıklık görülebilir ancak bu işlem sonrası hastanın eve kapanmasına ve sosyal izolasyonuna neden olmaz. Tedaviden 2 saat sonra hastalar normal yaşantılarına devam ederler. İşlem sonrasında, kişinin yüzünde herhangi bir iz olmaması nedeniyle, işlem dışarıdan anlaşılmaz. Yani tamamen doğaldır. Lazer, peeling, dolgu, PRP gibi diğer uygulamalarla kombine bir şekilde kullanılabilir. Yöntem, diğer iple askılama tekniklerinden çok daha basit olduğundan komplikasyon oranı çok daha düşüktür. Başka askılama tekniklerinde bazen ortaya çıkabilen “asimetri” ve ipin asıldığı yerden kurtulması gibi sonuçlar bu yöntemde görülmemektedir.