Gençlik aşısı diye lanse edilen uygulama esasen Bio-expander ve IAL Sistem ACP  isimli ürünlerin uygulamasıdır. Bu ürün bir çeşit dolgu olmakla birlikle çok daha ince ve akışkan yapısı sayesinde istenmeyen gözaltı çukurları dolduran , cildi gençleştiren ve re-vitalize eden bir hyalüronik asit çeşididir.  Yani tatbik edildiği yerde volüm yaratır,cildi gerer ve hacim ihtiyacını karşılar. Özel yapısı çok ince olmasını sağlar ve normal kalınlıktaki dolgulara göre özellikle göz çevresi gibi bölgelerde güvenle ve sorunsuzca kullanılır. Normal kalınlıktaki dolgular göz çevresinde bazen sertlik, bazen düzensizlik yaratabilmektedir. İçerisinde saf hyalüronik asit bulunması uygulandığı bölgenin canlılığını da artırmaktadır.  Ciltte gençleşme efekti verir zaten gençlik aşısı sloganı burdan gelmektedir.

Hyalüronik asit vücudun en önemli yapı taşlarından biridir ve kan damarlarından, iç organlara, cilt içinden eklemlere kadar hemen her yerde bulunur. Hyalüronik asit bağ dokusunun ana yapı maddesidir. En fazla bebek cildinde bulunur canlı, nemi fazla, parlak ciltlere bebek gibi cilt dememiz bundandır. Hyalüronik asit cilde canlılığı, parlaklığı, nemi, tonusu, gerginliği veren hücre matriksini oluşturur. Ciltteki yaşlanma süreci Hyalüronik asidin 25-30’lu yaşlardan itibaren azalması nedeniyle hız kazanır. Cilt Hyalüronik asidinin azalmasıyla canlılığını, parlaklığını, esnekliğini kaybetmeye başlar.

Özel bir kutuda 3 adet 1,1 ml enjektörler halinde gelen bioexpander; emla krem ile sağlanacak anestezi sonrasında rahatlıkla uygulanabilmektedir. Özellikle gözaltı çukurunu doldururken İşlem sırasında özel künt uçlu kanül kullanıldığı için morarma gibi sıkıntılarda nadiren görülür.

Aynı anda gözaltı morluğunun azaldığı cilde uygulama sonrası ise 2. günden itibaren ciltte nemlenmenin arttığı, cildin doku tonusunun daha kaliteli bir konuma geldiği gözlemlenir. Tedavinin tam sonucu hastanın durumuna göre de değişmekte olup ayrıca tedavi süresince hastadan bol miktarda su içmesini ve beslenmesine ve yaşamına özen göstermesi için tavsiyelerde bulunulur. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı tedavinin daha başarılı olasını ve uzun süre kalmasını sağlar.