Yoğun damar yapısı ve hareketli  nedeniyle dudaklar, dolgu açısından özel geliştirilmiş hyalüranik asite daha doğal bir tepki verir. Dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağımızın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi diyoruz. İşte bu bölgeyi hacim veren dolgu enjeksiyonu ile belirginleştirip kontur oluşturmak son derece popüler ve estetik bir yeniliktir. Dudak dolgusu küçük bir enjeksiyon gerektiren, doldurucu bir uygulama yöntemidir.

Dudakların ve dudak köşelerinin hassas bir şekilde düzenlenmesini sağlar.Dudağın hacim vermek için, içeriğinde mutlaka vitamin de barındıran hyalüranik asit kullanmak gerekiyor. Böylelikle ortaya doğru irileşen, nemli dudaklar elde ediliyor. Dudak dolgusu ile tüm ağız (kırmızı dudaklar ve kontürler) da uyumlu bir sonuç elde edilir. Dudak kontürünü yeniden belirleyebilir, hacmini artırabilir, dudak köşelerini doldurarak şekillendirebilir ve nemlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Dudakların etrafındaki hassas bölgenin tedavisi için özelolarak geliştirilmiş yeni bir formüldür. Yüksek oranda çapraz bağlarıyla, bozulmaya karşı dayanıklı ve çok daha uzun ömürlüdür. Dudak dolgusu yapılmadan önce dudak  bölgesine anestezis krem  uygulanır. Dudak dolgu maddeleri çok ince iğneler ile dudak içersine, konturlere dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır.Uygulama yaklaşık 15-20 dk sürer. Bir sonraki enjeksiyon için önerilen süre 6-9 aydır. Dudakların hacmini artırabilir, dudak köşelerini doldurarak şekillendirebilir ve dudakların nemlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Uygulama sonrası kişi sosyal hayatına dönebilir.

Dudak dolgusu nedir?

Anatomik olarak üst dudak hafifçe alt dudağın (1-2 mm) önündedir ve alt dudak üst dudağa göre daha kalındır. Bu oranı hyluronik asit dolgularla zahmetsiz ve güvenli biçimde sağlanabilir. Dudaklarınız zaten dolgunsa ayrıca hacim katmak gereksiz; aksine, oranı korumak gerekiyor. Dudaklardaki incelmenin nedenlerinden biri östrojen kaybı ve az miktarda dolgu ile dudakları yuvarlaklaştırarak daha dolgun ve belirgin hem dudak volümünü arttırmak  sağlanabiliyor. Cilde su çekme kapasitesi yüksek olan Hyaluronik asidin, lokal anestezi sonrası enjeksiyonla dudak bölgesine uygulanması işlemidir.

Dudak dolgusu kullanımı ?

Dudak dolgunlaştırma

Dudak şekillendirme

Dudak konturunda kullanılır.

Asimetrilerde

Dudak kenarı sarkması

Dudak üstü ince barkod çizgileri

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar çok hassas organlardır ve bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudaklara dolgusu uygulama öncesinde, genellikle anestezik (lokal uyuşturucu) etki gösteren kremler sürülerek 15-20 dakika bekletilmesi gerekli. sonra çok ince uçlu enjeksiyona başlanır, 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan hızlı ve kolay bir uygulamadır.

Dudak dolgusu sonrası?

İşlem yapıldığı anda hemen  sonuç verir, değişiklik hemen fark edilebilir.Dudak dolgu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yemek ve içmek yasaktır, ruj sürülmemelidir. Dudak dolgu işleminden sonra kısa süreli şişlik oluşabilir, iğne giriş yerlerinde  morarma meydana gelebilir. 2-3 gün içinde bu etkiler geriler.

Dudak dolgusu sonrası ödem  ve şişlik  olur mu?

Çok nadir, İşlem sonrası minimal şişlik ve ödem olabilir, çoğu hastada kullandığımız dolgu maddesinin kıvamı çok yumuşak olduğu için şişlik ve morluk oluşmaz.

Dudak dolgusu kalıcımı?

Dudak dolgusunda dudağı şişirmeye yönelik değil haçimlendirme, biçimlendirmeye ve şekillendirmede kullanılan hyalüronik asit dolgu enjeksiyonu kalıcı değildir. Dolgular vücut tarafından zamanla emilir.   Yaşam tarzı ve fiziksel yapısı kişinin , dış koşullar dudak dolgusunun süresini belirler, tekrarlamak kalıcılığı ve sonucu olumlu etkiliyor

Dudak dolgusu uygulaması tehlikeli ve riskli mi?

Dermal dolgular, hafif şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etkiler yaratsa da enjekte edilen jel zaten vücutta cilt altında bulunan hyaluronik asidi içerdiği için herhangi bir önemli risk teşkil etmez.

Dudak dolgusunu kimler yaptıra bilir?

Dudak yapısı ince, yaşla birlikte cilt altındaki hyaluronik asidin azalması sonucu cilt elastikiyetlerini kaybede incelen.  dolgun ve kalın dudaklarla yüzündeki güzellik  ve gençlik ifadesini güçlendirmek diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Dudak dolgusu enjeksiyonu ağrılı bir uygulamadır?

Dolgu maddeleri içlerinde de lokal anestezi etkisine sahip maddeler içeriyorlar. dudak dolgusu ürünlerin içeriğindeki lidokain sayesinde daha verimli bir süreç yaşanıyor.

Dudak dolgusu sonra dudaklar yapay görünür mü?

Dudaklar, deneyimli bir estetik uzmanı tarafından doğru enjeksiyon teknikleri ile işlem öncesi tam olarak planlandığı gibi şekillendirilebiliyor.  Sahte görüntü yapay dolgular ve implantlarm kullanılmasıyla oluşabilecek bir durum. Aşırıya kaçmayan dudak dolgusu ile doğal dudaklar mümkün.

Dudak dolgusunun etkisi  süresi ne kadar? 

Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlı. Dudaklara uygulanan hyaluronik asit dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-12 aydır ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir.